Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Jak dochodzi do implantacji zarodka?

  W ostatnich latach medycyna rozrodczości dostarczyła ludziom wielu nowych odkryć związanych z rozwojem dziecka poczętego. W styczniowym wydaniu magazynu „Science” opublikowano artykuł, w którym podjęto próbę wyjaśnienia co sprawia, że ludzki embrion „przykleja się” do wewnętrznej ściany macicy i zaczyna się tam rozwijać.
  Gdyby postawioną w artykule hipotezę potwierdziły kolejne badania, lekarze mogliby wreszcie pomóc wielu kobietom doświadczającym poronień samoistnych we wczesnej fazie ciąży.
  Gdy komórka jajowa osiągnie dojrzałość następuje owulacja. Uwolniona z jajnika komórka wędruje jajowodem w kierunku jamy macicy.
  W czasie tej wędrówki może dojść do zapłodnienia i powstania nowego życia. Po kilku dniach wędrówki przez jajowód zarodek dostaje się do macicy, gdzie powinna nastąpić implantacja, czyli wszczepienie się zarodka w ścianę macicy. Nie w każdym jednak przypadku dochodzi do implantacji i wtedy malutki organizm obumiera. Dochodzi do poronienia, którego matka nie jest nawet świadoma.
  Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) być może znaleźli przyczynę takich sytuacji.
  Po pierwsze, około sześciu dni po zapłodnieniu większość zarodków wydziela na swojej powierzchni substancję w rodzaju lepkiego, kleistego białka. Białko to ma przeszkadzać im w szybkim „sturlaniu się” po ścianie macicy. Po drugie, w tym czasie ścianki macicy produkują dużą ilość innej substancji, która wchodzi w interakcję z lepkim białkiem. Biorąca udział a badaniach prof. Susan Fisher przedstawia to bardzo obrazowo: „Zarodek wygląda jak piłka tenisowa tocząca się po powierzchni pokrytej lepkim, gęstym syropem.” Aby doszło do implantacji – musi się zatrzymać w odpowiednim miejscu.
  Naukowcy odkryli, że śluzówka macicy w pewnej fazie cyklu miesiączkowego jest bogata w węglowodany. Lepkie białko „wychwytuje” te weglowodany, przez co zwalnia swój bieg.
  Dr Roger Searle, dyrektor wydziału anatomii i badań klinicznych Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania) powiedział dziennikarzom BBC, że wyniki badań amerykańskich naukowców są kolejnym dowodem na to, że w organizmie matki dochodzi do specyficznego „dialogu” między zarodkiem a ściankami macicy. Lekarze twierdzą, że nowe odkrycie pomoże także w odnalezieniu przyczyn wszelkich problemów z tworzeniem się i fukcjonowaniem łożyska.
  [BBC-on-line – 17.01.2003 r. – „Secrets of embryo success revealed”;
  O. D. Genbacev, A. Prakobphol, R. A. Foulk, A. R. Krtolica, D. Ilic, M. S. Singer, Zhi-Qiang Yang, L. L. Kiessling, S. D. Rosen, S. J. Fisher, „Trophoblast L-Selectin-Mediated Adhesion at the Maternal-Fetal Interface”, Science 2003, t. 299, s. 405-408>

  Newsy

  199 dzień2019
  lipiec
  czwartek
  Kamila, Karoliny, Roberta  
  166 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach