Marne jest życie ludzi, którzy kłamstwo wyżej stawiają od prawdy.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Dylematy taty

  Prywatni pośrednicy bez zgody obojga rodziców zarabiają na badaniach kodu DNA dziecka. Łamią tym samym prawo.
  Do wiarygodności tych ekspertyz krakowscy genetycy radzą podchodzić z ostrożnością.

  „Testy ojcostwa nie są już zastrzeżone dla sądów i opuszczonych kochanek. Ciekawi, podejrzliwi lub sceptyczni, którzy po prostu pragną spokoju ducha, mogą obecnie przeprowadzić je w domowym zaciszu”. „DNA położyło kres wiarołomstwu kobiet! Oferujemy łatwo dostępne i dyskretne badania pozwalające na ustalenie ojcostwa” – to tylko niektóre z ogłoszeń, jakie można znaleźć w internecie i prasie.
  To właśnie dyskrecja i możliwość wykonania badań bez zgody obydwu stron jest magnesem, który przyciąga ojców (mężczyźni najczęściej zlecają badania) do prywatnych firm pośredniczących w ustalaniu ojcostwa. Wystarczy zadzwonić i poprosić o przesłanie materiałów do testów. Podstawowy zestaw do samodzielnego pobrania próbek (bawełniane waciki do zrobienia wymazu ze śluzówki jamy ustnej) za zaliczeniem pocztowym (100 zł) jest przesyłany pocztą. Próbki pobrane od dziecka i ojca zapakowane w kopertę pośrednik przesyła do USA, Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Po około trzech tygodniach przychodzi odpowiedź. Cała operacja kosztuje od 1400 zł do ponad 2 tys.
  Prawo jednoznacznie nie zabrania pośrednictwa w badaniach. Wymagamy również oświadczenia podpisanego przez matkę, że wyraża zgodę na przeprowadzenie testów – informują nas w jednej z krakowskich firm trudniących się pośrednictwem. Czy sprawdzana jest wiarygodność oświadczenia i podpisu? – To nie pana sprawa – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

  Wolnoć Tomku…

  Tomasz Kupiec, kierownik pracowni hemogenetyki sądowej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych przyznaje, że rynek badań DNA to wolna amerykanka. – Na bazarach można nabyć coś na wzór szczoteczki do zębów, za pomocą której można pobrać ślinę dziecka i wysłać do laboratorium. Po prostu brakuje jasnych rozwiązań prawnych w tej materii. Chociaż prawo mówi, że badań prywatnych nie można wykonać, gdy jedna ze stron (najczęściej matka) nie została o nich poinformowana, nikt tego nie egzekwuje – oburza się Tomasz Kupiec.
  Z wiarygodnością takich testów też może być różnie. Nikt nie kontroluje, co się dzieje z przesyłkami, w których są próbki – dodaje.
  Wydziały rodzinne krakowskich sądów zlecają testy na ojcostwo zakładom i instytutom medycyny sądowej. – Opieramy się tylko na ich badaniach. Prywatne testy nie są dla nas dowodem – mówi przewodnicząca Wydziału Rodzinnego dla Nowej Huty. Pracę państwowych placówek medycyny sądowej regularnie atestuje Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii. Nie może jednak kontrolować prywatnych firm. Nie wiedział o tym Marcin F. Jakiś czas temu zapłacił za prywatne testy, które dla sądu okazały się mało wiarygodne. Musiał zapłacić drugi raz za badanie, tym razem w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie. Tam testy DNA są wykonywane na podstawie próbek krwi pobranych równocześnie od rodziców i dziecka.

  11 ojców

  – Zapotrzebowanie na te usługi wzrasta – przyznaje Seweryn Mściwujewski, szef krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca. – Takie czasy. Coraz więcej mężczyzn chce wiedzieć i mieć pewność. W Polsce rekordzistka pozywała kolejno 11 mężczyzn jako domniemanych ojców. A potrzeba wiedzy nie jest sprzeczna z prawem. Jeżeli robić już takie badania, to rzetelnie, w instytucji, do której nie ma się wątpliwości i która zapewnia maksymalną wiarygodność – uważa.
  Adam Liss, bn

  [Gazeta: Dzień? Dobry >

  Newsy

  81 dzień2019
  marzec
  piątek
  Bogusława, Jagody, Katarzyny  
  284 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach