Czas się nie śpieszy - to my nie nadążamy.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Komputer prawdę ci powie

  Ci, którym dolega coś poważniejszego niż sezonowa infekcja dróg oddechowych, coraz częściej słyszą od lekarza: musimy zrobić tomografię komputerową. Co to za badanie? Czy boli? Jak się do niego przygotować?

  Tomografia (ang. skrót CT) to nic innego jak nowoczesna rentgenowska metoda diagnostyczna. Ale w przeciwieństwie do klasycznego rentgena nie naświetla się w niej w jednym rzucie całego badanego organu, lecz kolejno, w rozmaitych płaszczyznach, różne jego warstwy.

  Lepiej niż rentgen

  W tomografii wiązki użytych promieni są bardzo wąskie – przestrzeń między nimi uzupełniana jest dzięki specjalnemu programowi komputerowemu. Dzięki temu uzyskuje się czytelny i precyzyjny obraz badanych narządów. Zewnętrznie tomograf komputerowy ma kształt wielkiego pierścienia z tunelem w środku, w którym przesuwa się stół wraz z pacjentem. Lampa emituje wprawdzie spore dawki promieni X (kilka razy większe niż w tradycyjnym badaniu radiologicznym), ale są one skierowane na dość wąskie, liczące od 5 mm do 1 cm warstwy ciała, dlatego w sumie napromieniowaniu ulega stosunkowo mały obszar. Ta selektywność jest jedną z zalet takiego badania. Nie ma jej np. w klasycznej technice rentgenowskiej, gdzie przy robieniu zdjęcia klatki piersiowej część promieni, mimo specjalnych osłon, ogarnia szyję, głowę i brzuch.

  W ciąży nie
  Czas spędzony przez pacjenta w aparaturze CT nie jest długi – wynosi kilka, kilkanaście minut. Naświetlanie jednej warstwy trwa krótko – od jednej do kilku sekund. Często jednak (w ok. 50 proc. przypadków) niezbędne jest uprzednie podanie kontrastu – doustnie lub dożylnie, w zależności od badanego narządu. Może to wydłużyć czas całego badania, bo np. w przypadku narządów rurowych (jelit) musi upłynąć co najmniej kilkadziesiąt minut, zanim kontrast przedostanie się we właściwe miejsce. Warto przy tym wiedzieć, że substancje używane jako kontrast nie są toksyczne, ale podnoszą nieco ciśnienie, mogą też obciążać nerki. Przeciwwskazaniem dla tomografii komputerowej jest ciąża. Niektóre pracownie w ogóle nie wykonują badań CT młodym kobietom w drugiej połowie cyklu, kiedy nie ma pewności, czy nie doszło do zapłodnienia. W ciąży, w przypadkach koniecznych, technikę tomografii komputerowej zastępuje się badaniami za pomocą rezonansu magnetycznego (MR). Przeciwwskazaniem nie są natomiast protezy ani aparatura wszczepiona.

  Przez ubranie

  Ubranie, w przeciwieństwie do klasycznej diagnostyki rentgenowskiej, nie przeszkadza w badaniu. Ponieważ jednak trzeba jakiś czas spędzić w pozycji leżącej, dobrze jest założyć rzeczy luźne i wygodne. Nie powinny one jednak mieć żadnych elementów metalowych (guzików, sprzączek, drucianych wzmocnień itp.), bo mogą one powodować zakłócenia obrazu, czyli tzw. efekt siania.
  Badania tomograficzne nie trwają wprawdzie długo, ale żeby się udały, niezbędna jest współpraca między pacjentem i lekarzem. Podczas skanowania pacjent nie może się poruszać. Czasem (np. w przypadku badania płuc lub górnych dróg przewodu pokarmowego) trzeba na pewien czas wstrzymać oddech. Jest to jednak niewielka uciążliwość, biorąc pod uwagę efekty diagnostyczne i pożytek, jaki się osiąga dzięki zastosowaniu tej metody.

  [Gazeta: Dzień? Dobry >

  Newsy

  81 dzień2019
  marzec
  piątek
  Bogusława, Jagody, Katarzyny  
  284 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach