Człowiek nie może żyć bez nieustannej ufności
w coś niezniszczalnego.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Stare strachy

  XXI wiek – czas eksperymentów genetycznych, szczepionek przeciw niemal wszystkim chorobom zakaźnym. To również czas, kiedy nękają nas stare schorzenia, znane z XIX-wiecznych powieści.

  Czy niewyobrażalny jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozwój medycyny może nas uwolnić od chorób, które dziesiątkowały ludzkość od zarania dziejów? Naukowcy są ostrożnymi optymistami.
  – W rozwoju nowoczesnej nauki tkwi szansa na zminimalizowanie zagrożeń, które niosą choroby i równomierny rozwój społeczeństwa – uważa prof. Andrzej Hrynkiewicz, przewodniczący Komisji Zagrożeń Cywilizacyjnych Polskiej Akademii Umiejętności. Nauka do tej pory nie znalazła jednak panaceum nawet na „pospolite” choroby. Najbardziej dokucza nam grypa. Pozornie niegroźna dolegliwość, nie leczona staje się śmiertelnym zagrożeniem. W 2001 roku na grypę zachorowało prawie 600 tys. Polaków, na Dolnym Śląsku – 90 tys.
  Wraca też krztusiec i szkarlatyna. Groźny jest przede wszystkim krztusiec, który w ubiegłym wieku dziesiątkował niemowlęta.
  – Na Dolnym Śląsku stwierdziliśmy w 2002 roku aż 114 nowych zachorowań – mówi dr epidemiologii Urszula Drożdżyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Dzieci dusi kaszel, a niedotlenienie w czasie jego napadów może poważnie uszkodzić mózg.
  Jeszcze kilka lata temu mieliśmy rocznie po dwa przypadki zachorowania na gruźlicę wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku było ich 15 – mówi dr Irena Szrajber z Dolnośląskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc. – Jest to efekt m.in. utrudnionego kontaktu ze specjalistami. Dzieci, które w rodzinie mają kontakt z osobami prądkującymi, powinny być częściej kontrolowane. Kiedyś prześwietlano im płuca co pół roku. Teraz już tego się nie robi.

  Brudne ręce

  – Notujemy wzrost zachorowań na salmonelozy i inne bakteryjne zatrucia pokarmowe – mówi dr Urszula Drożdżyńska. – Nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny. Zakładamy filtry na monitory komputerów, by chronić oczy, ale ciągle nie oblewamy wrzątkiem jajek przed ich rozbiciem i dodaniem do ciasta. Kremówkami z jednej cukierni nadal truje się pół osiedla. Kilka dni temu wrocławski sanepid podał wyniki kontroli na szpitalnych oddziałach noworodków. Okazało się, że nawet lekarze i pielęgniarki niedostatecznie często myją ręce. Na ich dłoniach i fartuchach znaleziono niedopuszczalnie dużo gronkowców.

  Bez cudów
  Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych lat niewiele się zmieni, mimo że na badania nad nowymi generacjami leków wydawane są astronomiczne sumy. Powodem jest m.in. zamiłowanie Polaków do papierosów. Palą nawet dzieci. Z badań ankietowych przeprowadzanych we wrocławskich gimnazjach i szkołach średnich wynika, że palaczami jest 25 procent 13-latków.
  To, że Polacy piją teraz więcej piwa i wódki, a nie tanich win, też nie napawa optymizmem. Alkohol nadal sieje spustoszenie.
  – Jest coraz więcej kryptoalkoholików – mówi Andrzej Turek, specjalista profilaktyki i psychoterapii uzależnień – którzy nawet nie przypuszczają, że już są uzależnieni i to w znacznym stopniu.
  – Choroby, na które narażeni są mieszkańcy dużych aglomeracji, można wyeliminować poprzez rozwój nowoczesnych badań naukowych – komentuje dr hab. Andrzej Pająk z CM UJ. – O wiele skuteczniejszą metodą jest jednak świadomość ludzi i idąca za tym eliminacja czynników ryzyka. Nie liczmy wyłącznie na cuda medycyny, za swoje zdrowie w pierwszej kolejności odpowiadamy sami, wybierając odpowiedni styl życia i dbając o aktywność fizyczną.

  [Gazeta: Dzień? Dobry >

  Newsy

  81 dzień2019
  marzec
  piątek
  Bogusława, Jagody, Katarzyny  
  284 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach