Niejedna para małżeńska jest dowodem, że nieszczęścia chodzą parami.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Brak wit. D grozi niewydolnością serca

  Pacjenci z niewydolnością serca mają znacznie obniżony poziom witaminy D we krwi – donoszą naukowcy z Niemiec na łamach pisma „Journal of the American College of Cardiology”.

  Zespół z Uniwersytetu w Bonn sprawdzał poziom witaminy D u 54 pacjentów z niewydolnością serca oraz w grupie 34 zdrowych osób. Pomysł na doświadczenie powstał po analizie wyników badań na zwierzętach. Na przykład u kurcząt z niedoborami witaminy D rozwija się niewydolność serca, którą leczy się skutecznie podając im karmę wzbogaconą w witaminę D.

  Najnowsze wyniki ujawniły, że u pacjentów z niewydolnością serca poziom witaminy D jest o 50 proc. niższy w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej. Co więcej, im większy był niedobór witaminy, tym silniejsze objawy choroby miał pacjent.

  Według autorów, rola witaminy D w rozwoju niewydolności serca może się wiązać z jej udziałem w regulacji stężenia jonów wapnia, które są niezbędne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej, ale też pracy mięśnia sercowego.

  Jak komentują badacze, wprawdzie organizm ludzki może sam produkować witaminę D pod wpływem promieni UV, głównie w komórkach skóry, jednak najlepszą metodą uzupełniania jej braków jest odpowiednia dieta. Ekspozycja na zbyt silne promieniowanie UV wiąże się z ryzykiem raka skóry, a mieszkańcy północnych szerokości geograficznych nie zawsze mogą liczyć na odpowiednie nasłonecznienie.

  Najbogatszym źródłem witaminy D jest tran (tłuszcz uzyskiwany z wątroby ryb morskich), tłuste ryby – makrela, śledź i łosoś, masło, wątroba, jaja i mleko.

  Niewydolność serca jest związana z osłabieniem zdolności mięśnia sercowego do pompowania wystarczającej ilości krwi, niezbędnej do zaopatrzenia całego organizmu w tlen i substancje odżywcze. W rezultacie pacjenci odczuwają zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku, a ich tętno znacznie rośnie. Chorobie towarzyszą zaburzenia pracy nerek, płuc i wątroby.

  [Zdrowie.med.pl>

  Newsy

  261 dzień2019
  WRZESIEŃ
  środa
  Ireny, Irminy, Stanisława  
  104 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach