Strata czasu jest - podobnie do śmierci - nieodwracalna.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Najważniejszy jest kontakt z dzieckiem

  W Szpitalu im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problematyce wczesnej opieki nad noworodkiem. Konferencję zorganizowała prof. Maria Katarzyna Kornacka.

  Jak podkreślali neonatolodzy i pediatrzy, dotyk, spokój i obecność rodziców mają olbrzymi wpływ na powodzenie leczenia noworodków. Na szczęście rodzice intuicyjnie wyczuwają, że dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z nimi. Rozmowa, gesty, dotyk są niezbędne.

  W drastyczny sposób dowiodły tego hitlerowskie doświadczenia nad wychowaniem (a raczej hodowlą) „nadludzi”- program SS-Lebensborn. Dzieci „stuprocentowo aryjskich” kobiet i SS-manów umieszczano w domach dziecka. Jednak rozwój większości z nich był zaburzony lub opóźniony. Określono to później jako „zespół deprywacji”, czyli zaburzenia wynikające z pozbawienia niezbędnych bodźców.

  Nie do przecenienia jest współpraca rodziców i personelu medycznego w przypadku wcześniaków. Wstyd przyznać, ale niektórzy lekarze jeszcze niedawno uważali, że noworodki nie czują bólu. Tymczasem nawet najmniejsze wcześniaki reagują strachem na otwarcie inkubatora, kojarząc to z zastrzykiem. Dlatego nie należy niepokoić dzieci bez potrzeby.

  Lekarze już wiedzą, że wcześniaki powinny być dotykane całą dłonią i brane na ręce w czasie zabiegów rehabilitacyjnych. Specjalne posłania („gniazdka”) umożliwiają prawidłowy rozwój, a „kangurowanie” czyli trzymanie przez matkę w „torbie” na brzuchu pozwala na kontakt emocjonalny. Jak dowiodły zdjęcia i filmy przedstawione przez terapeutę Pawła Zawitkowskiego, nawet wcześniaki potrafią się uśmiechać.

  Na konferencji prezentowano także nowe metody rehabilitacji wcześniaków. Jedną z nich jest ręczny masaż wibracyjny, który ułatwia przystosowanie oddechowe wcześniaków, utrudnione ze względu na ich niedojrzałe płuca.

  [Onet. – 24.02.2003 r.>

  Newsy

  261 dzień2019
  WRZESIEŃ
  środa
  Ireny, Irminy, Stanisława  
  104 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach