Nie rozcinaj tego, co możesz rozplątać.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Botox skutecznym lekiem na dziecięce porażenie mózgowe

  Wyniki naukowych badań potwierdzają, że zastrzyki z toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego) mogą pomóc dzieciom z porażeniem mózgowym. Stosowanie Botoxu ma redukować objawy porażenia mózgowego poprzez obniżenie napięcia w mięśniach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów, a także zwiększa ich zdolność do rozciągania się, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów.

  Botox to środek stosowany przede wszystkim w chirurgii kosmetycznej do wygładzania zmarszczek. Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) może być śmiertelna, gdyż powoduje paraliż mięśni oddechowych. Do celów leczniczych i kosmetycznych podaje się bardzo niewielkie dawki.

  Stosowanie Botoxu ma redukować objawy porażenia mózgowego poprzez obniżenie napięcia w mięśniach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów, a także zwiększa ich zdolność do rozciągania się, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów.

  Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie 250 dzieci w wieku od roku do 16 lat, którym podano toksynę botulinową w celu leczenia porażenia mózgowego, z czego 200 powtórzyło zastrzyki, a ok. 150 kontynuowało zabiegi przez ponad 2 lata. Dokonując oceny, badacze opierali się na wynikach medycznych, relacjach rodzin i zachowaniach dzieci, nagranych na video.

  U 86 proc. badanych zauważono znaczną poprawę stanu mięśni po stosowaniu zastrzyków – od wykonywania po raz pierwszy ruchów zależnych od woli do poprawy pozycji ciała i chodzenia.

  Neurolog z Walter Reed Army Medical Center w Waszyngtonie, Dr Marc DiFazio, który prowadził badania, powiedział, że u niektórych dzieci postęp był znaczący – mogły zacząć same jeść lub samodzielnie odkręcać kran, trzymać długopis i pisać po raz pierwszy w życiu czy użyć specjalnie dostosowanego komputera do porozumiewania się z otoczeniem.

  Z badań tych, zdaniem dr DiFazio wynika, że jad kiełbasiany, stosowany w odpowiednich dawkach, może być bezpiecznie i skutecznie stosowany w terapii dzieci z porażeniem mózgowym. Łagodne objawy uboczne – podobne do grypy i uczucie słabości w nogach zaobserwowano tylko w kilku przypadkach.

  Badania zostały zaprezentowane na corocznym kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii (the American Academy of Neurology).

  Opracowanie Joanna Pertkiewicz, źródło: BBC News UK Edition, 2 kwietnia 2003, art. Botox „treats cerebral palsy”
  więcej o stosowaniu botuliny: na Stronie Antosia M
  link
  oraz na naszym forum dyskusyjnym: link
  źródło: portal www.niepelnosprawni.info

  Newsy

  200 dzień2019
  lipiec
  piątek
  Alfreny, Rufina, Wincentego  
  165 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach