Czas się nie ¶pieszy - to my nie nad±żamy.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MY¦Lˇ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z my¶l± o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MY¦Lˇ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozł±czni
     Gor±ce Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Botox skutecznym lekiem na dziecięce porażenie mózgowe

  Wyniki naukowych badań potwierdzaj±, że zastrzyki z toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego) mog± pomóc dzieciom z porażeniem mózgowym. Stosowanie Botoxu ma redukować objawy porażenia mózgowego poprzez obniżenie napięcia w mię¶niach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów, a także zwiększa ich zdolno¶ć do rozci±gania się, co zmniejsza ryzyko wyst±pienia skurczów.

  Botox to ¶rodek stosowany przede wszystkim w chirurgii kosmetycznej do wygładzania zmarszczek. Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) może być ¶miertelna, gdyż powoduje paraliż mię¶ni oddechowych. Do celów leczniczych i kosmetycznych podaje się bardzo niewielkie dawki.

  Stosowanie Botoxu ma redukować objawy porażenia mózgowego poprzez obniżenie napięcia w mię¶niach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów, a także zwiększa ich zdolno¶ć do rozci±gania się, co zmniejsza ryzyko wyst±pienia skurczów.

  Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie 250 dzieci w wieku od roku do 16 lat, którym podano toksynę botulinow± w celu leczenia porażenia mózgowego, z czego 200 powtórzyło zastrzyki, a ok. 150 kontynuowało zabiegi przez ponad 2 lata. Dokonuj±c oceny, badacze opierali się na wynikach medycznych, relacjach rodzin i zachowaniach dzieci, nagranych na video.

  U 86 proc. badanych zauważono znaczn± poprawę stanu mię¶ni po stosowaniu zastrzyków – od wykonywania po raz pierwszy ruchów zależnych od woli do poprawy pozycji ciała i chodzenia.

  Neurolog z Walter Reed Army Medical Center w Waszyngtonie, Dr Marc DiFazio, który prowadził badania, powiedział, że u niektórych dzieci postęp był znacz±cy – mogły zacz±ć same je¶ć lub samodzielnie odkręcać kran, trzymać długopis i pisać po raz pierwszy w życiu czy użyć specjalnie dostosowanego komputera do porozumiewania się z otoczeniem.

  Z badań tych, zdaniem dr DiFazio wynika, że jad kiełbasiany, stosowany w odpowiednich dawkach, może być bezpiecznie i skutecznie stosowany w terapii dzieci z porażeniem mózgowym. Łagodne objawy uboczne – podobne do grypy i uczucie słabo¶ci w nogach zaobserwowano tylko w kilku przypadkach.

  Badania zostały zaprezentowane na corocznym kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii (the American Academy of Neurology).

  Opracowanie Joanna Pertkiewicz, Ľródło: BBC News UK Edition, 2 kwietnia 2003, art. Botox „treats cerebral palsy”
  więcej o stosowaniu botuliny: na Stronie Antosia M
  link
  oraz na naszym forum dyskusyjnym: link
  Ľródło: portal www.niepelnosprawni.info

  Newsy

  261 dzień2019
  WRZESIEŃ
  ¶roda
  Ireny, Irminy, Stanisława  
  104 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach