Każdemu wolno kochać
To miłości słodkie prawo.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Badania słuchu w ośodkach noworodkowych

  Wszystkie ośrodki noworodkowe w Polsce prowadzą finansowany i zorganizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Przebadano już prawie 150 tys. maluchów.

  Oznacza to, że prawie cała populacja nowo narodzonych dzieci ma badany słuch. Poinformowała o tym Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w piśmie przesłanym PAP.

  Dzięki badaniom 12,2 proc. przebadanych noworodków musiało trafić do poradni audiologicznych z powodu wady słuchu lub wykrycia czynników ryzyka uszkodzenia słuchu.

  Program jest unikatowy ze względu na skalę przedsięwzięcia – objęcia badaniem całej populacji noworodków. Dzięki temu noworodki, u których wykryto wady słuchu, natychmiast są kierowane do specjalistów.

  Foniatrzy podkreślają, że jest niezwykle ważne, by wadę słuchu wykryć jak najwcześniej i – jeśli jest taka potrzeba – by dziecko otrzymało aparat słuchowy. Prawidłowy słuch jest potrzebny m.in. do tego, by dziecko mogło wykształcić tzw. mowę wewnętrzną, będącą podstawą procesu myślenia. Specjaliści podkreślają, że wczesne wykrycie wady to szansa na harmonijny rozwój dziecka.

  Niestety, przynajmniej do tej pory, często wady słuchu wykrywało się bardzo późno, a takie opóźnienie może zaważyć negatywnie na całym rozwoju dziecka.

  Program ruszył w październiku ubiegłego roku. Sprzęt, audiometry i komputery zakupione przez Fundację, trafił do wszystkich 486 oddziałów noworodkowych w Polsce. Orkiestra wydała na to ok. 10 mln zł. Sfinansowała także przeszkolenie ok. 2 tys. osób.

  Z blisko 400 tysięcy dzieci, które co rok przychodzą na świat w Polsce, około tysiąc ma wady słuchu. Dziecko, u którego wcześnie wykrywa się wadę słuchu, zostaje wyposażone w aparat słuchowy, dzięki któremu słyszy i bez przeszkód uczy się mówić. źródło PAP

  Newsy

  29 dzień2020
  STYCZEŃ
  środa
  Franciszka, Konstancji, Salomei  
  337 dni do końca 2020  

  (c) 2003-2020 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach