Przyjaciele s± jak anioły, które podnosz± nas, kiedy nasze skrzydła maj± kłopoty z przypomnieniem sobie, jak się lata.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MY¦Lˇ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z my¶l± o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MY¦Lˇ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozł±czni
     Gor±ce Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Odkryto gen wrażliwo¶ci na gruĽlicę

  Gen reguluj±cy podatno¶ć na gruĽlicę odkryli naukowcy z Mc Gill University Health Centre – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

  GruĽlicę powoduje bakteria Mycobacterium tuberculosis. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka najczę¶ciej drog± kropelkow± – rozsiewane przez chorego podczas kaszlu, kichania czy rozmowy bakterie dostaj± się do płuc zdrowych osób. Choć liczbę zakażonych szacuje się na 1,9 miliarda, choroba rozwija się u stosunkowo niewielu. W większo¶ci wypadków system odporno¶ciowy potrafi zahamować rozwój bakterii.

  Naukowcy z Mc Gill University odkryli gen Trl-4, który kontroluje rozwój bakterii gruĽlicy w płucach. To jego nieprawidłowe działanie sprawia, że niektóre osoby s± szczególnie podatne na zachorowanie. Odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod zapobiegania i leczenia choroby, na któr± umiera codziennie około 5 tys. osób.

  GruĽlica jest ¶ci¶le zwi±zana z ubóstwem – niedożywieniem, złymi warunkami mieszkaniowymi i sanitarnymi. Według WHO, to nędza sprawia, że 95 proc. nowych zachorowań i 98 proc. zgonów z powodu gruĽlicy zdarza się w krajach Trzeciego ¦wiata. W Polsce wiele zachorowań ma miejsce w¶ród najuboższych, na przykład alkoholików czy narkomanów.

  Jednak choroba może zaatakować każdego.

  Zachorowalno¶ć na gruĽlicę w Polsce maleje ¶rednio o 5 procent rocznie, ale Polacy wci±ż choruj± trzykrotnie czę¶ciej niż obywatele Unii Europejskiej. Nadal daje o sobie znać II wojna ¶wiatowa, której towarzyszyła epidemia gruĽlicy.

  [żródło: onet.pl>

  Newsy

  199 dzień2019
  lipiec
  czwartek
  Kamila, Karoliny, Roberta  
  166 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach