Jedynie miłość rozumie tajemnicę:
innych obdarować
i samemu przy tym stać się bogatym.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Nowa technika obniża dawkę przy badaniach tomograficznych dzieci

  Udoskonalona metoda wyznaczania dawki przy tomografii komputerowej pozwala badać dzieci przy niższych porcjach promieniowania rentgenowskiego – informuje pismo „Radiology”.

  Udoskonalona metoda wyznaczania dawki przy tomografii komputerowej pozwala badać dzieci przy niższych porcjach promieniowania rentgenowskiego – informuje pismo „Radiology”.

  Tomografia komputerowa (CT), wprowadzona do medycyny na początku lat 70., jest techniką pozwalającą obrazować wnętrze ciała zarówno w przekroju, jak i w trzech wymiarach. Dzięki obracającej się wokół pacjenta lampie rentgenowskiej można skanować całe ciało pacjenta. Komputer rekonstruuje poszczególne „plasterki”, ukazując zarówno tkanki gęste (kości), jak i mające niewielką gęstość płuca.

  Główną wadą CT jest konieczność naświetlenia pacjenta promieniowaniem rentgenowskim. Szczególnie istotne jest zmniejszenie dawki w przypadku dzieci – ich organizm szybko się rozwija, a naświetlony obszar stanowi większy procent ciała, niż u dorosłych. Jednak trudno tak zmniejszyć dawkę, by nie ryzykować pogorszenia jakości (i wiarygodności) otrzymywanych obrazów.

  Naukowcy z University of California w Davis (Sacramento) pod kierownictwem prof. Johna M. Boone opracowali sposób dokładniejszego wyznaczania optymalnej dawki, odpowiednio do rozmiarów ciała dziecka. Dzięki temu technicy rentgenowscy i lekarze będą mogli w łatwy sposób przeprowadzać dokładne badania bez zbędnego zwiększania dawki „na wszelki wypadek”, nawet w przypadku wykonywanych w pośpiechu badań ofiar wypadków.

  Technikę optymalnej dawki opracowano na podstawie licznych badań na fantomach (walcach o gęstości zbliżonej do gęstości ciała), uwzględnia metody badania głowy i tułowia zarówno noworodków, jak i nastolatków.

  W przypadku badań jamy brzusznej dawkę promieniowania u małych dzieci można zmniejszyć nawet o 80 procent w porównaniu z dorosłymi. Wystarczy zmierzyć badaną część ciała centymetrem krawieckim lub – nowocześniej – za pomocą dołączonego do tomografu oprogramowania, które dokonuje wstępnych pomiarów na ekranie. Im mniejsze dziecko, tym większa korzyść z metody – nastolatków można już zwykle badać używając „dorosłych” dawek.” -Warszawa (PAP)z 2003-07-30 Zdrowie.Med.pl”

  Newsy

  199 dzień2019
  lipiec
  czwartek
  Kamila, Karoliny, Roberta  
  166 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach