Cłowiek kochający bez wzajemności potrfi oddać cały ocean za jedną krople miłości.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Nowy mechanizm pląsawicy Huntingtona

  Naukowcy odkryli nowy mechanizm odpowiedzialny za chorobę Huntingtona – donosi najnowszy numer „Nature Genetics”. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie sposobu leczenia tej dziedzicznej choroby.

  Naukowcy odkryli nowy mechanizm odpowiedzialny za chorobę Huntingtona – donosi najnowszy numer „Nature Genetics”. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie sposobu leczenia tej dziedzicznej choroby.

  Choroba Huntingtona, zwana także pląsawicą Huntigtona, jest chorobą genetyczną wywołaną mutacją w genie HD. Jest to mutacja dominująca, tzn. wystarczy jedna kopia zmutowanego genu, żeby wystąpiły objawy chorobowe. Co ciekawe, choroba Huntingtona najczęściej objawia się zazwyczaj około 35.-40. roku życia, przez co może być bezwiednie przekazywana dzieciom.

  Pląsawica Huntingtona jest chorobą neurodegeracyjną, wywołującą obumieranie neuronów w mózgu i obwodowym układzie nerwowym. Objawia się zaburzeniami neuropsychologicznymi dotyczącymi emocji i procesów poznawczych, a także bardzo charakterystycznym występowaniem niekontrolowanych ruchów kończyn i drgawek oraz upośledzeniem mimiki twarzy.

  Mutacja w genie HD powoduje wydłużenie białka huntingtyny o ponad 36 aminokwasów. Naukowcy już wcześniej odkryli, że huntingtyna potrzebna jest do produkcji mózgowego czynnika wzrostu BDNF, niezbędnego do przeżycia niektórych komórek nerwowych mózgu i obwodowego układu nerwowego. Mutacja w genie HD powoduje, że czynnik BDNF nie powstaje prawidłowo i neurony te obumierają.

  Obecnie grupa naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie pod kierunkiem Eleny Cattaneo odkryła nowy mechanizm działania huntingtyny, odpowiedzialny za rozwój choroby.

  Okazało się bowiem, że w normalnych warunkach huntingtyna wiąże się z białkiem zwanym REST/NRSF i zatrzymuje je w cytoplazmie komórkowej. Jednak mutacja w genie HD, powodująca skrócenie białka huntingtyny, sprawia, że nie może się ona prawidłowo wiązać z REST/NRSF, przez co białko to wnika do jądra komórkowego i zaczyna blokować szereg innych genów, w tym także genu BDNF.

  Naukowcy uważają, że właśnie w ten sposób, czyli za pośrednictwem REST/NRSF, huntingtyna przyczynia się do degeneracji neuronów.

  Oznacza to, że substancja, która zatrzymywałaby REST/NRSF w cytoplazmie komórkowej, mogłaby zastąpić w tym zmutowaną huntingtynę, a przez to zapobiec rozwojowi choroby. Takie podejście może stać się nowym sposobem leczenia tej ciężkiej choroby neurodegeneracyjnej.” – Warszawa (PAP)z dn.2003-07-30, Zdrowie.Med.pl”

  Newsy

  199 dzień2019
  lipiec
  czwartek
  Kamila, Karoliny, Roberta  
  166 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach