Piękna jest tylko prawda,
i tylko ona jest godna miłości.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Wózek kierowany za pomocą fal mózgowych

  „Europejscy naukowcy pracują nad wózkiem inwalidzkim, który może być poruszany przy pomocy fal mózgowych..Testy wykazały, że użytkownicy byli w stanie opanować zasady już po 2 dniach szkolenia. Obecnie opracowywana technologia odczytuje aktywność mózgu ukierunkowaną na ruch.

  „Europejscy naukowcy pracują nad wózkiem inwalidzkim, który może być poruszany przy pomocy fal mózgowych.

  Użytkownik wózka stosuje specjalne nakrycie głowy, do którego podłączone są elektrody. Urządzenie to odczytuje aktywność elektryczną na powierzchni mózgu, a następnie przekształca ją w komunikaty sterujące wózkiem.

  Prace nad nowym wózkiem znajdują się wciąż we wczesnej fazie, ale przeprowadzane testy wypadają pomyślnie. Obecnie trwają badania na jednokołowym modelu. Przy użyciu nowego urządzenia naukowcom udało się przemieścić model w trzech różnych kierunkach – w lewo, w prawo i do przodu. Nakrycie głowy odczytuje elektryczną aktywność mózgu przy pomocy elektroencefalografu (EEG).

  Pragnienie przemieszczenia się w określonym kierunku powoduje wytworzenie się unikalnego wzoru fal mózgowych. Odczyt fal przekazywany jest następnie do komputera. Odpowiedni program analizuje odczyt i przekształca go w komendy, które bezprzewodowym połączeniem przekazywane są do modelu wózka.
  Model zaprojektowano w taki sposób, że skręca czy porusza się tylko wtedy, kiedy jest to możliwe, co zapobiega zderzaniu się z przeszkodami. Wyposażony jest także w czujniki podczerwieni, co pozwala mu wykrywać inne obiekty.

  Prace nad nową technologią prowadzą naukowcy ze szwajcarskiego Dalle Molle Institute for Perceptual Artificial Intelligence (Instytut Sztucznej Inteligencji Postrzegania Dalle Molle) we współpracy z badaczami ze Swiss Federal Institute of Technology (Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii) oraz z Centre for Biomedical Engineering Research z Barcelony (Centrum Badawcze Inżynierii Biomedycznej).

  Nad podobnym zastosowaniem technologii EEG pracowano już wcześniej. Jednak do tej pory bez znaczących sukcesów, ponieważ wykorzystywane rozwiązania potrafiły odczytać jedynie ograniczoną ilość fal mózgowych. Oznaczało to, że użytkownik musiałby w stanie relaksu zredukować aktywność innych obszarów mózgu. Byłoby więc praktycznie niemożliwe, aby przy wykorzystaniu tej technologii, swobodnie sterować wózkiem inwalidzkim.

  Obecnie opracowywana technologia odczytuje aktywność mózgu ukierunkowaną na ruch. Prowadzone są także prace nad zwiększeniem możliwości tej technologii. Jej użytkowanie jest relatywnie proste – testy wykazały, że użytkownicy byli w stanie opanować zasady już po 2 dniach szkolenia.
  Jose Millan z Instytutu Dalle Molle powiedział, że wciąż trzeba jednak sprawdzić w trakcie testów, czy nowa metoda jest tak samo efektywna, kiedy użytkownik siedzi na wózku. Istnieje bowiem obawa, że zakłócenia w pracy mózgu spowodowane siedzeniem na wózku mogą niekorzystnie wpłynąć na urządzenie.

  Więcej informacji na temat badań prowadzonych przez Instytut Dalle Molle IDIAP (Dalle Molle Institute for Perceptual Artificial Intelligence)”
  Opracowanie: Joanna Pertkiewicz z BBC News” Niepełnosprawni”

  Newsy

  324 dzień2019
  LISTOPAD
  środa
  Anatola, Edyty, Rafała  
  41 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach