Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Naśladowanie kluczowe w rozwoju zdolności empatii

  Naśladowanie mimiki innych osób świadczy o zdolności do empatii – dowodzą badania naukowców z USA. Mogą one pomóc w zrozumieniu, dlaczego ludzie tak bardzo różnią się pod względem zdolności do uczuciowego utożsamiania się z innymi oraz w jaki sposób uszkodzenie obszarów mózgu aktywnych w procesie naśladowania może upośledzać zdolność empatii. Takie uszkodzenie obserwuje się np. u osób z autyzmem.

  „Z naszych badań wynika, że naśladowanie emocji drugiej osoby za pośrednictwem mimiki twarzy znacznie silniej niż zwykła obserwacja aktywuje obszary mózgu związane z powstawaniem emocji” – tłumaczy jeden z autorów pracy Marco Iacoboni z University of California w Los Angeles. Według badacza, najnowsze wyniki sugerują, że zdolność do naśladowania emocji innych stanowi dobry szkielet do rozwoju empatii.

  Mogą one pomóc w zrozumieniu, dlaczego ludzie tak bardzo różnią się pod względem zdolności do uczuciowego utożsamiania się z innymi oraz w jaki sposób uszkodzenie obszarów mózgu aktywnych w procesie naśladowania może upośledzać zdolność empatii. Takie uszkodzenie obserwuje się np. u osób z autyzmem.

  Najnowsze badania zostały zainspirowane wcześniejszymi doniesieniami, że osoby bardziej skłonne do empatii mają silną tendencję do nieświadomego naśladowania sposobu zachowania i mimiki twarzy innych osób.

  Do analizy tej prawidłowości zespół Iacoboniego posłużył się techniką obrazowania aktywności mózgu – tzw. funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. Badanie przeprowadzono w grupie 11 osób, którym prezentowano twarze wyrażające sześć różnych typów emocji – radość, smutek, złość, niesmak, strach i zaskoczenie. Badane osoby proszono albo o obserwację, albo o naśladowanie emocji.

  Badacze zaobserwowali, że w czasie obserwacji mimiki twarzy innych osób aktywowane są takie same obszary mózgu, jak w czasie jej naśladowania mimiki. Jednak naśladownictwo ekspresji twarzy innych osób powodowało silniejszą aktywację w jądrze migdałowatym, jednej ze struktur mózgu odpowiedzialnej za powstawanie emocji. W niektórych obszarach kontrolujących aktywność ruchową obserwowano również silniejszą aktywność.

  Okazało się ponadto, że osoby naśladujące miały wyższą aktywność w strukturze mózgu o nazwie wyspa, która odpowiada za przekaz informacji z obszarów mózgu kontrolujących ruch do obszarów związanych z emocjami. Autorzy spekulują więc, że jest to struktura kluczowa w „przekładaniu” aktywnego naśladowania emocji na emocje rzeczywiste.

  „Od lat badacze zastanawiali się, na czym polega zaraźliwa natura śmiechu lub złości. Nasze wyniki ujawniają, że naśladowanie ekspresji twarzy innych pobudza nasz mózg do współodczuwania z innymi” – konkluduje Iacoboni.” Warszawa (PAP) – źródło”

  Newsy

  261 dzień2019
  WRZESIEŃ
  środa
  Ireny, Irminy, Stanisława  
  104 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach