Nadzieja jest rośliną trudną do wyplenienia.
Można nie wiem ile odrąbać gałęzi i zniszczyć,
a zawsze będzie wypuszczać nowe pędy.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Osłuchiwanie płodu – nowy kardiograf

  Wykrywanie anomalii w częstości pracy serca płodu umożliwia przenośny kardiograf, skonstruowany w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym w Warszawie.

  Na rynku medycznym istnieją analogiczne urządzenia zachodnie, jednak często nie spełniają one oczekiwań polskich odbiorców.

  Urządzenie służy do wykrywania tętna płodu od 12 tygodnia ciąży oraz pomiaru częstości pracy jego serca. Wykorzystuje sondę ultrasonograficzną i efekt Dopplera. Z sondy, która dotyka brzucha pacjentki, wybiega fala elektrodźwiękowa, dociera ona do serca płodu i wraca o zmienionej częstotliwości. Następnie kardiograf zamienia te fale na dźwięki. Serce dziecka może znajdować się 6-12 cm od powłok brzusznych matki.

  „Podręczny kardiograf ma zapewnić możliwość pomiaru częstości pracy serca płodu w małych jednostkach medycznych, odległych od specjalistycznych klinik położniczych, w czasie wizyt domowych lekarzy oraz w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu” – powiedział PAP inż. Jerzy Kania z Centrum Badawczego Systemów Informatycznych i Aplikacji Sprzętowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie.

  Częstość tętna zdrowego płodu określana jako normalna, zawiera się w przedziale 120-160 uderzeń serca na minutę. W stanach chorobowych może przybierać wartości mniejsze lub większe – kardiograf mierzy okresowe zmiany tętna płodu. Wartość częstości serca płodu jest przedstawiana zarówno w postaci cyfrowej na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym jak i w postaci sygnałów akustycznych.

  Prace projektowe nad kardiografem rozpoczęły się z końcem 2000 roku, próbne egzemplarze zostały zaprezentowane pod koniec 2002 roku. Urządzenie powstało we współpracy z Pracownią Elektroniki Medycznej w Warszawie w ramach projektu celowego dofinansowanego częściowo przez Komitet Badań Naukowych.

  Kardiograf jest zasilany dwoma bateriami, które umożliwiają przeprowadzenie około 1000 badań. Urządzenie posiada opcję automatycznego wyłączania, które zapewnia oszczędność baterii.

  W porównaniu do zachodnich modeli, polski kardiograf ma możliwość mierzenia zmian w częstości pracy serca płodu – wartości maksymalnych i minimalnych, zapamiętuje wyniki badania, a przede wszystkim jest znacznie tańszy w produkcji.

  Kardiograf uzyskał pozytywne opinie wśród lekarzy. Na razie czeka jednak na zarejestrowanie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Osłuchiwanie płodu – nowy kardiograf, Onet.pl – Wiadomości Nauka, PAP, MD z dn. 19-09-2003r.”

  Newsy

  324 dzień2019
  LISTOPAD
  środa
  Anatola, Edyty, Rafała  
  41 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach