Mocą prawa można zmienić dużo, więcej jednak mocą rozumu.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  NFZ niekonstytucyjny – uznał Trybunał Konstytucyjny

  „Większość ustawy o NFZ jest niekonstytucyjna. Jej przepisy są niejasne, niewykonalne, sprzeczne ze sobą, nieprzewidywalne – uznał Trybunał Konstytucyjny. Przed nami kolejna rewolucja w służbie zdrowia..”

  Konieczne jest stworzenie nowego prawa o ochronie zdrowia – powiedział prezes Trybunału Marek Safjan. Na razie nic się jednak nie zmieni. Trybunał dał czas na stworzenie i wejście w życie nowej ustawy do końca roku. Wszyscy przyznają jednak, że to niewiele, więc rząd i parlament muszą się spieszyć.

  Dzisiejsza, druga część rozprawy przed Trybunałem – pierwsza odbyła się 18 grudnia – trwała prawie trzy godziny.

  Zaczął prezes NFZ, Krzysztof Panas, który kolejny raz bronił ustawy. Wsparł go reprezentant Sejmu, poseł SLD, Adam Markiewicz oraz minister zdrowia Leszek Sikorski. Kontrował prof. Michał Kulesza, pełnomocnik zaskarżających ustawę posłów PO. Ale obie strony mówiły bez zaangażowania, jakby przekonane, że Trybunał decyzję już podjął.

  Potem sędziowie poszli się naradzić. O 16. prezes Safjan ogłosił werdykt, a potem przez godzinę odczytywał uzasadnienie. Według Trybunału ustawa o NFZ narusza zasady przyzwoitej legislacji, jest niezgodna z artykułem konstytucji mówiącym o ochronie zdrowia, wolność wyboru lekarza jest fikcyjna, nie wiadomo, co przysługuje chorym. Ustawa nie przyznaje też realnych uprawnień kontrolnych ubezpieczonym, a nawet nie zapewnia prawidłowego nadzoru nad NFZ ministrowi zdrowia. – Te przepisy są tak skonstruowane, że prawidłowe działanie Funduszu Zdrowia nie jest możliwe – uzasadniał Safjan.

  Trybunał podzielił więc zdanie wnioskodawców. – Nie jestem osobą, która podskakuje z radości, ale strasznie się cieszę – mówiła Elżbieta Radziszewska (PO). Donald Tusk powiedział, że PO przygotuje projekt nowej ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Trybunał nie przesądził, jaka to powinna być ustawa. – Możliwe są różne rozwiązania: system scentralizowany, zdecentralizowany, budżetowy, czy ubezpieczeniowy, żaden model nie jest nielegalny z góry – powiedział Safjan. Niezbędne jest porozumienie rządu z opozycją – uważa senator SLD-UP, Marek Balicki. PO chce powołania międzyklubowej komisji parlamentarnej, która wzięłaby odpowiedzialność za zgodne opracowanie nowego ustroju służby zdrowia

  Minister zdrowia Leszek Sikorski zapowiedział, że natychmiast bierze się do pracy nad nowym prawem. Nie wykluczył, że nowa ustawa powinna zdecentralizować organizację systemu ochrony zdrowia, choć to minister zdrowia powinien kreować politykę zdrowotną. Nowa ustawa powinna też rozstrzygnąć, co należy się pacjentowi ze środków publicznych.

  Ustawa o NFZ obowiązuje od 1 kwietnia. Nazywana jest dzieckiem Mariusza Łapińskiego, który chciał nią zastąpić system zdecentralizowanych kas chorych. Teraz opozycja chce postawić byłego ministra przed Trybunałem Stanu.” – źródło – Wojciech Szacki 07-01-2004

  [u>Raport specjalny[/u>
  Ustawa o NFZ niezgodna z konstytucją
  PAP, Środa, 7 stycznia 2004
  Wiadomosci wp.pl (iza)

  Newsy

  23 dzień2019
  STYCZEŃ
  środa
  Fernandy, Jana, Rajmundy  
  342 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach