Rodzimy się równi, ale żyjemy po to, aby temu zapobiec.

Nowe tematy na Forum
  Artykuły

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
  Z myślą o Tobie - Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa

  Z MYŚLĄ O TOBIE - INFORMATOR DLA RODZICÓW MAŁYCH DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

  Informator ZD
     Przedmowa
     Nierozłączni
     Gorące Pytania
     Dlaczego ja?
     Medycyna
     Rehabilitacja
     Prawo
     Przydatne adresy
  Zespół Downa

  Ich własny świat – zagadka autyzmu-film dok. TVP2 20.09.04 g. 15 i 0,20

  Dziś w TVP 2 – 20.09.2004 – godz. 15.00, godz. 0.20 zostanie wyemitowany film dokumentalny Wielka Brytania 2003 o autyzmie. Co ci dolega? Ich własny świat – zagadka autyzmu.
  Film dokumentalny, 53 min, Wielka Brytania 2003

  Autyzm istniał od niepamiętnych czasów, ale dopiero w 1943 r. dr Leo Kanner pierwszy użył tej nazwy w artykule o dziwnie zachowujących się dzieciach.
  46-letni Tim był natomiast pierwszym Anglikiem, u którego w 1961 r. zdiagnozowano autyzm. Lekarze uważali jednak, że jedynym sposobem postępowania z nim jako osobą ciężko upośledzoną jest oddanie go do zakładu zamkniętego. Rodzina Tima nie zdecydowała się na ten krok. Jako dziecko pod względem fizycznym rozwijał się doskonale, ale mając 15 miesięcy całkowicie zamilkł, przestał gaworzyć. Zaczął pogrążać się w chorobie.

  W filmie siostra Tima opowiada o swoim bracie, próbując wniknąć w jego psychikę. Rozmawia z lekarzami, rodzicami, psychologami. Na przykładzie Tima i innych chorych autorzy filmu rzetelnie i interesująco przedstawiają tło autyzmu, psychologiczne i fizjologiczne koncepcje jego przyczyn, sposoby diagnozowania i leczenia dawniej i dziś.

  Freudowska psychologia obarczała winą za powstawanie choroby rodziców dzieci autystycznych, rzekomo zbyt zimnych i surowych. Współczesna medycyna zdejmuje z nich to brzemię, rodziny chorych zaś dowodzą, że z dziećmi skazywanymi niegdyś na pobyt w zakładach zamkniętych można pracować, uczyć je, osiągając dobre rezultaty, ułatwiając im przystosowanie się do otoczenia i zmniejszając ich uzależnienie od innych.

  Autyzm to prawdopodobnie efekt nieprawidłowego rozwoju mózgu w okresie płodowym. Jako przyczynę tej choroby wskazywano też niekiedy szczepionkę przeciwko odrze, różyczce i śwince podawaną rocznym dzieciom, ale badania naukowe absolutnie tego nie potwierdzają. Uczeni przypuszczają natomiast, że pewną rolę mogą tu odgrywać czynniki genetyczne, choć nie istnieje gen autyzmu. Może jednak działać pewna kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych. Zdarza się bowiem, że choroba ujawnia się np. u kilkorga rodzeństwa albo przechodząc z dziadka na wnuka. W ogóle autyzm znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Trudno też jednoznacznie odpowiedzieć, czy współcześnie wzrasta liczba zachorowań, czy tylko udoskonalono metody diagnostyczne.

  Zaledwie nieznaczny procent chorych zdradza niezwykłe zdolności, jakie wykazywał bohater filmu Barry’ego Levinsona „Rain Man”. W niemowlęctwie jedna trzecia dzieci dotkniętych tym zaburzeniem rozwija się na pozór normalnie. Dopiero w wieku 1,5-2 lat, a czasami dopiero ok. 6. roku życia, dziecko zaczyna nagle się cofać. Niektóre zaburzenia pracy mózgu ujawniają się bowiem dopiero wtedy, kiedy osiągnie on określony poziom rozwoju i nie może rozwijać się dalej.

  Wielką zagadką pozostaje sposób myślenia ludzi autystycznych. Chorzy nie potrafią porozumieć się z otoczeniem, zmagają się, by pojąć świat. Nawet dzieci, które dużo mówią, nie umieją nawiązać kontaktu z innymi, dręczą ich dziwne manie i obsesje, mają zaskakujące skojarzenia, bywają bardzo wybuchowe. Stwierdzono, że kiedy patrzą na ludzi, w ich mózgach nie uaktywniają się obszary odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy, lecz sąsiednie, tak jakby chorzy nie odróżniali ludzkich twarzy, także własnych, od innych przedmiotów. Dlatego dla cierpiących na tę chorobę kontakty społeczne są koszmarem. Zapewne jeszcze długo nim pozostaną. Mimo wysiłków naukowców autyzm jest nadal chorobą nieuleczalną.

  Film dokumentalny, 53 min, Wielka Brytania 2003
  Co ci dolega? Ich własny świat – zagadka autyzmu.
  Film dokumentalny, 53 min, Wielka Brytania 2003
  TVP 2 – 20.09.2004 – godz. 15.00, godz. 0.20
  vide forum

  Newsy

  199 dzień2019
  lipiec
  czwartek
  Kamila, Karoliny, Roberta  
  166 dni do końca 2019  

  (c) 2003-2019 Team Dar Życia:: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
  Polecamy:   Forum o zwierzętach